Kontrollivajadus

Liigne kontrollivajadus

Liigne kontrollivajadus on nagu salakaval seljakott, mida me enesele teadmata iga päev kanname. See tundub esialgu vältimatuna – kuidas muidu saaks asjad tehtud –, kuid pikemas perspektiivis toob see kaasa stressi, väsimuse ja ärevuse.

Kontrollimise lõks

Olin kunagi ärevuse ajal suur kontrollija. Kui ma midagi ei otsustanud, tundus, et see jääb otsustamata. Kui ma midagi ei ütelnud, tundus, et seda ei öelda. Kui ma ei sekku, siis ei juhtu midagi head. Tundsin, et kõik oleneb ainult minust. Ja kui miski ei läinud plaanipäraselt, tundus, et maailm variseb kokku.

See oli eriliselt keeruline lapse kasvatamisel. Kui lapsel ei olnud tuju koostööks, tundus see katastroofina. Mina tahtsin kõike ideaalselt teha – oma moodi. Kuid see ainult suurendas pinget ja viis töötavate lahenduste asemel konfliktideni ja ärevuse süvenemiseni.

Kuidas vabastada endalt kontrollimise vajadus?

Üks päev mõistsin: ma ei pea kõike kontrollima. Igal inimesel, olgu ta laps või täiskasvanu, on oma elu ja vastutus. Minu roll ei ole kõike ära teha, vaid juhendada ja toeks olla. See teadmine oli esialgu hirmutav – justkui võtaks kaardimajal alumise kaardi ära ja kõik variseb kokku. Kuid tegelikult juhtus vastupidine – hirm asendus kergusega.

Kui lasin lapsel oma kogemusi saada, muutus ta iseseisvamaks. Koolikoti pakkimine, riiete valimine – need on asjad, millega ka väike laps saab hakkama, kui me usaldame teda. Lapsel on samuti vaja kogemusi, mille najale toetuda ja millest õppida. Sama kehtib ka töökeskkonnas. Kontrollivajadus ei ole ainult koduse elu probleem. Tihti tõttame ka tööl rohkem tegema, kui vaja, sest arvame, et teised ei saa piisavalt hästi hakkama. Kuid tegelikult? Nad saavad hakkama. Igaüks teeb asju omal viisil ja tihti on see piisav.

Sammud kontrollivajaduse vähendamiseks

  1. Teadvusta oma harjumusi. Märka, kui palju sa tegelikult teisi juhid või nende eest ära teed.
  2. Usalda teisi. Igaüks vajab oma kogemusi – ka vigu. Need arendavad ja kasvatavad.
  3. Lase lahti ja vaata, mis juhtub. Esimestel kordadel võib see tunduda hirmutav, kuid sageli selgub, et kõik saab tehtud.
  4. Sea prioriteedid. Keskendu sellele, mis on tõeliselt oluline, ja jäta kõrvalised asjad teiste hooleks.

Anna endale võimalus kergemalt elada

Kui ma lasin lahti vajadusest kõike kontrollida, oli see vabanemise hetk. Jah, esialgu kaasnes hirm – mis saab, kui asjad ei lähe plaani järgi? Kuid samas tundsin kergust, kui sain näha, et kõik sujub. Asjad saavad tehtud. Keegi ei jää hiljaks. Ma ei pea kõike üksinda kandma.

Kui tunned end ära selles loos, anna endale luba proovida uut lähenemist. Sa ei pea teiste teekonda tervena hoidma – keskendu enda omale. Ja usu mind, su lähedased saavad oma rajal hakkama. Võib-olla mitte täpselt nii, nagu sina tahaksid, aga see ongi okei. 🌱