Post-traumaatiline stressihäire: Mis see on ja kuidas sellega toime tulla?

Post-traumaatiline stressihäire (PTSH) on tõsine vaimse tervise seisund, mis tekib sageli pärast traumeerivat sündmust või olukorda. Trauma võib olla midagi, mida inimene ise kogeb või pealt näeb, näiteks autoõnnetus, vägivallaga kokku puutumine või looduskatastroof. Trauma tekitab sügavat hirmu ja ärevust, mis võivad muutuda nii intensiivseks, et inimest haarab võimetus juhtunust üle saada.

Trauma mõjud: Miks PTSH tekib?

Traumaatiline sündmus jätab inimese psüühikale sügava jälje, tekitades tugeva hirmu ja ärevuse olukordade või objektide suhtes, mis meenutavad kogetud traumat. Näiteks võib inimene, kes on üle elanud autoavarii, hakata kartma autosõitu või liikluses osalemist. Samamoodi võivad vägivalla kogenud inimesed tunda hirmu konfliktide ja tundmatute inimeste ees. Selliste meenutuste korral võib inimene kogeda äkilist ja tugevat ärevust või isegi paanikahoogu, mis raskendab igapäevaelus toimetulekut.

PTSH sümptomid ja tunnused

PTSH esineb mitmel viisil, kuid mõningaid põhilisi sümptomeid võib täheldada paljudel inimestel. Siin on peamised tunnused, mis viitavad PTSH-le:

  1. Korduvad mõtted traumeerivast sündmusest – inimene kogeb justkui uuesti ja uuesti läbi sama sündmust, mis võib olla vaimselt ja emotsionaalselt väga kurnav.
  2. Õudusunenäod – traumeerivad sündmused võivad korduda unenägudes, põhjustades unehäireid ja unetust.
  3. Uinumisraskused ja hirmud – püsiv hirm segab une saavutamist ning halvendab öist puhkust.
  4. Võõrandumine igapäevaelust – inimesed võivad tunda end eraldatuna ja distantseerununa, olles võimetud nautima oma tavalisi tegevusi ja suhteid.
  5. Traumat meenutavate kohtade ja inimeste vältimine – tihtipeale püütakse vältida kohti ja inimesi, mis tuletavad traumat meelde, et vältida ärevuse ja hirmu esilekerkimist.
  6. Emotsionaalne tuimus – trauma võib tekitada võimetuse tunda teatud emotsioone, mis varem olid inimese jaoks loomulikud, põhjustades tundeid, nagu elu poleks päriselt “kohal”.

Kuidas PTSH-ga toime tulla?

PTSH-st jagu saamine nõuab teadlikku tööd ja tihti ka professionaalset abi. Siin on mõned olulised sammud, mis võivad paranemisteel aidata:

  1. Leia spetsialist – terapeudiga koostöö on sageli esmane ja oluline samm, et õppida oma seisundit tundma ning leida viise, kuidas traumaga toime tulla.
  2. Ole aktiivne – füüsiline aktiivsus aitab leevendada stressi ja ärevust ja vähendab traumeerivaid mõtteid.
  3. Suhtle lähedastega – tugivõrgustiku olemasolu ning lähedaste tugi on väga oluline. Üksi olemine võib süvendada traumaga seotud mõtteid ja emotsioone, mistõttu teiste toetus on oluline.
  4. Märka oma emotsioone ja reaktsioone – teadlikkus oma emotsioonidest ja käitumisest on oluline, et mõista, millised olukorrad tekitavad ärevust ja hirmu ning kuidas neid hetki paremini hallata.

Kokkuvõtteks

PTSH on tõsine seisund, mis võib tunduda takistava ja valdavana, kuid õige teadlikkuse ja abiga on võimalik elukvaliteeti parandada. Teadvustades oma seisundit ja pühendudes paranemisteele, saavad inimesed leida tagasi elu, mis pakub turvatunnet ja emotsionaalset rahu.

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga