Obsessiiv-kompulsiivne häire ehk OKH on krooniline psüühikahäire, mis võib osutuda inimesele äärmiselt kurnavaks. Häire väljendub sunnitud mõtete ja käitumismustritena, mis kipuvad igapäevaelu põhjalikult mõjutama. OKH-st tulenevad sundmõtted võivad olla äärmiselt pealetükkivad, põhjustades tugevat ärevust ja sundides inimest pidevalt teatud tegevusi tegema või vältima. See mitte ainult ei võta palju aega, vaid võib ka raskendada suhteid pereliikmete, sõprade ja töökaaslastega.
Mis on obsessiiv-kompulsiivne häire?
OKH-d iseloomustavad kaks peamist komponenti – obsessiivsed mõtted ja kompulsiivsed tegevused.
- Obsessiivsed mõtted: Need on korduvad, pealetükkivad mõtted, pildid või impulsid, mis tekitavad ärevust. Obsessiivsed mõtted võivad olla irratsionaalsed ja hirmutavad, sundides inimest pidevalt keskenduma oma ohutusele või muudele detailidele, mida nad ei suuda kontrollida.
- Kompulsiivsed tegevused: Need on korduvad käitumised või vaimsed toimingud, mida inimene tunneb, et peab tegema, et ärevust vähendada või “korrastada” mõtteid. Need võivad olla rutiinsed tegevused, nagu kätepesu, uste lukustuse kontrollimine või asjade ümberkorraldamine.
Kuigi paljud meist võivad aeg-ajalt tunda soovi mõnda asja uuesti kontrollida või ümber paigutada, eristab OKH-d tavalistest harjumustest tegevuste ajakulu ja seotud ärevuse tase. OKH korral võivad sundmõtted ja -tegevused kesta mitu tundi päevas, häirides seeläbi inimese normaalset elu ja vähendades tema elukvaliteeti.
Kuidas OKH avaldub?
OKH avaldub sageli nelja tüüpilise käitumismustrina, mis on haigusele omased ja mida tuleks häire tuvastamisel arvestada:
- Liigne kätepesu – Mikrobi või mustusehirm ajendab inimest pidevalt käsi pesema, sageli hoolimata olukorrast ja tegelikust vajadusest. Kätepesust võib saada rituaal, mida korratakse lugematuid kordi päevas, isegi kui nahk muutub kuivaks ja ärritunuks.
- Korduv kontrollimine – Paljud OKH-ga inimesed kontrollivad pidevalt uste lukustusi, gaasi või elektriseadmete väljalülitusi, et veenduda nende ohutuses. Seda tehakse tavaliselt mitu korda, isegi kui inimene on juba kindel, et kõik on korras. See tuleneb obsessiivsest kartusest, et midagi võib siiski valesti minna.
- Asjade korrastamine – Teatud inimesed tunnevad vajadust hoida esemeid kindlas järjekorras või sarnaselt grupeerituna. Nii suurus kui ka värv võivad olla nende jaoks olulised ning mis tahes muudatused selles korra süsteemis tekitavad ärevust.
- Korduv loendamine – Mõned OKH-ga inimesed võivad tunda vajadust asju loendada – näiteks samme, valgussidureid või muid objekte, et veenduda, et kõik on “õigesti”. Selline loendamine on rituaalne ja võib tekitada sõltuvust, pakkudes ärevusele vaid lühiajalist leevendust.
Mis eristab OKH-d tavalisest ettevaatlikkusest?
Kuigi paljud meist võivad mõnikord tunda vajadust kontrollida, kas midagi on turvaliselt tehtud, erineb OKH selle poolest, et rituaalsed tegevused võtavad äärmiselt palju aega ja põhjustavad inimesele tugevat ärevust. OKH-ga inimene veedab nende mõtete ja tegevustega sageli üle tunni päevas, mis hakkab segama tema töö-, pere- ja sotsiaalelu. Lisaks on tavaline, et OKH-ga kaasnevad ärrituvus ja meeleolumuutused, mis võivad raskendada suhete hoidmist ja heaolu säilitamist.
OKH mõju igapäevaelule
OKH võib igapäevaelu tõsiselt kahjustada, kuna inimesed saavad sageli aru, et nende sundmõtted ja -käitumised ei ole ratsionaalsed. Teadlikkus mõtete irratsionaalsusest, kuid suutmatus neid kontrollida, põhjustab palju täiendavat stressi. Paljud OKH all kannatavad inimesed püüavad ärevusest vabaneda läbi oma rituaalide, kuid see toob vaid ajutist leevendust. Sundmõtete ja -käitumiste pidev olemasolu elus võib tekitada pingeid ja konflikte nii tööl kui kodus ning süvendada tundeid, et inimene on justkui lõksus omaenda mõtetega.
Kuidas OKH-st abi otsida?
OKH ei ole seisund, mida peaks kannatama üksinda. Kuna OKH on krooniline haigus, võib see püsida aastaid või kogu elu, kui sellega aktiivselt ei tegeleta. Õnneks on OKH ravitav ning õiged strateegiad ja tugi võivad sümptomeid leevendada ja inimese elukvaliteeti oluliselt parandada. Abi saamiseks võib pöörduda järgmiste meetodite poole:
- Kognitiivne käitumisteraapia (KKT) – KKT keskendub inimese sundmõtete ja ärevuse allikate tuvastamisele ning aitab välja töötada strateegiaid nende juhtimiseks. KKT võib aidata mõista, miks teatud mõtted vallanduvad, ning asendada kahjulikud käitumismustrid tervislikumatega.
- Tugigrupid ja lähedaste tugi – Tugigrupid võivad pakkuda väärtuslikku mõistmist ja empaatiat inimestelt, kes on ise kogenud sarnaseid raskusi. Samuti on pere ja sõprade tugi OKH-sümptomitega tegelemisel ülioluline.
- Energiatöö – Õppides selgeks enda energiaruumi korrastamise ja tunnetuse on võimalik luua enda enesetundes ja elukvaliteedis märkimisväärseid muutusi ja sellega luua endale just selline elu, mis toob palju rõõmu igasse päeva.
OKH on kompleksne ja krooniline seisund, kuid sellega ei pea jääma elu lõpuni vaeva nägema. Õige ravi, professionaalne tugi ja lähedaste mõistmine võivad aidata inimesel leevendada OKH sümptomeid ja parandada oma elukvaliteeti. OKH teadlikkus ja selle mõistmine ühiskonnas on äärmiselt oluline, sest toetus ja arusaam aitavad inimesel oma eluga paremini toime tulla.
Kui Sind kõnetab energiatöö õppimine siis mina saan Sulle selles abiks olla. Võta minuga julgelt ühendust või broneeri omale aeg minu seansile SIIT.